Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna
ostatnia migracja danych: ok. 3 godziny temu
usosweb_status_ok
ostatnia modyfikacja tego dokumentu: 76 dni temu
Biblioteka UPWr
Studentko, Studencie,

przed Tobą nowy rok akademicki – kolejny, a może pierwszy? Zachęcamy, aby czas studiów połączyć z możliwościami, jakie daje biblioteka.

Potrzebujesz książek na zajęcia lub do pisania pracy/projektu/referatu? Zapisz się i wypożycz do domu potrzebne materiały lub skorzystaj z ich wersji elektronicznej (e-książki i e-czasopisma są dostępne również zdalnie, po zalogowaniu się na swoje konto biblioteczne). W Bazie Wiedzy UPWr znajdziesz m.in. ponad 100 tytułów zdigitalizowanych podręczników i skryptów. Jak uzyskać do nich dostęp?

Współlokatorzy nie dają spokoju? Przyjdź do biblioteki, żeby pouczyć się w ciszy. A może wręcz przeciwnie – chcesz podyskutować nad tematem zajęć ze znajomymi? W bibliotece to też możliwe! Sprawdź dostępne przestrzenie do nauki indywidualnej i grupowej oraz relaksu.

Możesz również skorzystać z szerokiej oferty szkoleń. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z biblioteką, weź udział w szkoleniu z podstaw korzystania z Biblioteki UPWr – wypełnij ankietę, abyśmy mogli ustalić terminy webinariów.

Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się w Bibliotece Głównej lub Bibliotekach Wydziałowych. W razie pytań i wątpliwości, śmiało wysyłaj maile lub wiadomości na czacie, zadzwoń lub skontaktuj się poprzez social media i, oczywiście, osobiście :) Najważniejsze informacje znajdziesz na naszej stronie oraz w zakładce „Biblioteka” dostępnej w bocznym panelu USOS.

Pozdrawiamy ciepło
Zespół Biblioteki UPWr
Podstawy korzystania z Biblioteki UPWr – ankieta dot. terminu szkolenia on-line
Każdą osobę zainteresowaną poznaniem podstaw korzystania z Biblioteki UPWr zachęcamy do wzięcia udziału w ankiecie, dzięki której ustalone zostaną terminy szkoleń on-line z tego zakresu. Do udziału zapraszamy szczególnie studentów I roku, ale także każdego, kto chciałby sprawnie i świadomie korzystać z możliwości, jakie daje biblioteka. Ankieta jest aktywna do 16.10.2023 r. Terminy webinariów zostaną podane 19.10.2023 r.

Link do ankiety
Krótki przegląd nowości w zasobach elektronicznych dostępnych w Bibliotece.
Nowe bazy, które pojawiły się w zakładce Zasoby elektroniczne na naszej stronie internetowej:

- Science and Technology Abstracts with Full Text- specjalistyczna, pełnotekstowa baza danych obejmującą literaturę naukową i technologiczną dotyczącą żywności, napojów i żywienia. Szkolenie z bazy odbędzie się 9 lutego.

- Biological & Agricultural Index Plus - baza artykułów, indeksów i streszczeń z kluczowych czasopism biologicznych i rolniczych. Cenne narzędzie dla osób studiujących na kierunkach rolniczych, weterynaryjnych i przyrodniczych. Szkolenie z bazy odbędzie się 6 lutego.

- Veterinary Source - zbiór czasopism naukowych i magazynów poświęconych wszystkim aspektom opieki zdrowotnej nad zwierzętami. Niezbędne źródło informacji dla studentów weterynarii i zootechniki. Szkolenie z bazy odbędzie się 6 lutego.

- EconLit with Full Text - baza danych do badań ekonomicznych, zawierająca 501 czasopism pełnotekstowych z zakresu ekonomii, w tym ekonomii rolnictwa, biznesu, finansowej, gospodarki międzynarodowej itp. Szkolenie z bazy odbędzie się 7 lutego.

- Energy & Power Source - baza zawierająca czasopisma i magazyny poświęcone ropie naftowej, gazowi ziemnemu, energii elektrycznej, węglowi, energii jądrowej i energii. Szkolenie z bazy odbędzie się 6 lutego.

- Knovel - Biochemistry, Biology & Biotechnology - nowa kolekcja obejmująca literaturę dot. struktur, funkcji i interakcji składników komórkowych (białek, lipidów, kwasów nukleinowych itp.), systemów i mechanizmów działających w organizmach biologicznych i mikrobiologicznych oraz metod i technik biotechnologicznych opracowanych w celu wykorzystania tych interakcji i systemów w produkcji przydatnych produktów i usług.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z zakładką Dostępy testowe, gdzie pojawiła się informacja o dostępie do bazy Osmosis. Już wkrótce zostanie również uruchomiony dostęp do ebooków wydawnictwa De Gruyter.
Wypożyczaj i zwracaj książki z zasobów Biblioteki Głównej bez wyjeżdżania poza Biskupin!
Jak to możliwe?

Przy budynku Instytutu Inżynierii Rolniczej (F-1) uruchomiony został właśnie książkomat. Kolejny, obok tego istniejącego już od roku przy Bibliotece Głównej na Kampusie Grunwaldzkim.

Książkomat to samoobsługowe urządzenie, działające podobnie jak paczkomat, pozwalające na wypożyczanie oraz zwrot książek 24/7.

Ze względów logistycznych zamówienia będą realizowane dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki. Składać zamówienia oraz zwracać wypożyczone wcześniej książki można jednak o dowolnej porze.

Zamówienia do książkomatu na Kampusie Grunwaldzkim są realizowane w normalnym trybie (w godzinach pracy BG).

Dowiedz się więcej o działaniu książkomatu na stronie www Biblioteki.
Jak korzystać z Biblioteki UPWr? – szkolenie on-line
Skąd wziąć książki potrzebne na zajęcia? Gdzie pouczyć się w ciszy lub w grupie? Jak znaleźć informacje potrzebne do napisania referatu / pracy zaliczeniowej / projektu. To tylko część pytań, na które udzielimy odpowiedzi podczas godzinnego webinarium. Dołącz do spotkania on-line, które odbędzie się w poniedziałek 6.11.2023 o godzinie 15:00.

Aby wziąć udział, wystarczy w odpowiednim terminie kliknąć w poniższy link:
6.11.2023, godz. 15:00 – szkolenie on-line z podstaw korzystania z Biblioteki UPWr
Szkolenie z zasobów elektronicznych
Zapraszamy do udziału w szkoleniach z zasobów elektronicznych. Przygotowaliśmy dla Was propozycję szkoleń:

- szkolenie z bazy czasopism pełnotekstowych ProQuest, m.in. z dziedziny nauk biologicznych, rolniczych, ochrony środowiska, nauk o Ziemi. Pokażemy Ci jak szybko możesz znaleźć literaturę potrzebną do napisania pracy zaliczeniowej albo dyplomowej - 18.10.2023 godz. 14:00-15:30. Szkolenie będzie prowadzone w języku angielskim.Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikaty.
Zarejestruj się.

- szkolenie z bazy chemicznej SciFinder, na którym dowiesz się jak wyszukiwać w bazie i pracować z wynikami - 19.10.2023 godz. 10.00-11.30. Szkolenie będzie prowadzone w języku angielskim. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikaty. Zarejestruj się.

- szkolenie z wyszukiwania literatury do prac naukowych i projektów; podczas sesji dowiesz się jakie są opcje wyszukiwania w prenumerowanych bazach EBSCO, w szczególności Environment Complete oraz Food Science Source. Pokażemy Ci jak łatwo można otrzymać dostęp do pełnotekstowych artykułów niedostępnych powszechnie w internecie oraz jak przygotować i ściągnąć gotową bibliografię - 24.10.2023 godz. 10.00-11.00. Szkolenie będzie prowadzone w języku polskim. Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikaty. Zarejestruj się.

Zachęcamy również do zapoznania się z wszystkimi dostępnymi zasobami elektronicznymi.
Co nowego w Bibliotece?
Zapraszamy do korzystania z nowych baz elektronicznych w ramach dostępów testowych.

Uruchomiliśmy dla Was dostęp do:

- narzędzia SciFlow, które jest pomocne w edycji i formatowaniu prac dyplomowych oraz artykułów,

- bazy EconLit with Full Text z artykułami z czasopism ekonomicznych,

- bazy FSTA with Full Text, która zawiera literaturę naukową z zakresu technologii żywności, biotechnologii, zrównoważonego rozwoju i wielu innych pokrewnych dziedzin,

- bazy Biological & Agricultural Index Plus gdzie znajdują się publikacje dotyczące biologii, rolnictwa czy weterynarii,

- bazy Veterinary Source - cennego źródła wiedzy dla studentów weterynarii czy zootechniki, zawierającego czasopisma naukowe i magazyny branżowe,

- bazy e-booków Taylor & Francis eBooks - ponad 158 tys. książek z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych.

Bazy elektroniczne są teraz na wyciągnięcie ręki. Zachęcamy do korzystania z aplikacji mobilnych EBSCO i Knovel, dzięki którym dostęp do zasobów tych baz jest możliwy przez telefon.

 

kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)