1. Zasady hodowli oraz przegląd najczęściej utrzymywanych gatunków ptaków ozdobnych.
Student zapoznaje się z warunkami środowiskowymi jakie powinny być spełnione dla różnych grup ptaków ozdobnych utrzymywanych przez człowieka (klatki, woliery). Na zajęciach zostają przedstawione najczęściej hodowane gatunki ptaków (papugi duże, średnie i małe, zeberki, amadynki itp.) pochodzące z hodowli Kliniki oraz od prywatnych właścicieli. Student zapoznaje się z wymaganiami żywieniowymi poszczególnych gatunków ptaków oraz z rodzajami karmy dostępnej na polskim rynku (demonstracja pokarmów dla miękkojadów, ziarnojadów, owadożernych).
2. Anatomia i fizjologia kliniczna ptaków ozdobnych.
Student zapoznaje się z anatomią i fizjologią ptaków ozdobnych na podstawie przeprowadzonych sekcji. Omówione zostają różnice i podobieństwa anatomiczne pomiędzy ptakami a gadami. Student uczy się prawidłowo wykonywać sekcję ptaków oraz pobierać materiał do badań laboratoryjnych. Student uczy się robić preparaty cytologiczne, barwi je oraz ocenia pod mikroskopem.
3. Badanie kliniczne oraz techniki poskramiania ptaków ozdobnych.
Student na zajęciach zapoznaje się z techniką łapania, poskramiania ptaków, uczy się przeprowadzać badanie kliniczne. Student zapoznaje się i samodzielnie wykonuje iniekcje podskórne, domięśniowe, dożylne, uczy się pobierać krew oraz podawać leki do wola. Z pobranej krwi student samodzielnie wykonuje rozmazy, barwi je oraz ocenia.
4. Wybrane choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze ptaków ozdobnych.
Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami ptaków ozdobnych oraz metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (wykonywanie testów w kierunku Chlamydophila, oglądanie preparatów histopatologicznych, wykonywanie badania kału metodą flotacji). Studenci samodzielnie wykonują posiewy mikrobiologiczne w laboratorium Kliniki.
5. Zabiegi chirurgiczne (pielęgnacyjne) przeprowadzane u ptaków ozdobnych. Znieczulenie ptaków do zabiegów.
Studenci uczestniczą w zabiegach najczęściej wykonywanych u ptaków (korekta dzioba, usuwanie obrączki), przeliczają dawki anestetyków używanych do znieczulenia. Przeprowadzane są zajęcia z dysmurgii (zakładanie opatrunków) oraz zabiegi kostne (stabilizacja złamanych kończyn).
6. Zasady hodowli oraz przegląd najczęściej utrzymywanych gatunków drobnych ssaków.
Student zapoznaje się z warunkami środowiskowymi jakie powinny być spełnione dla różnych grup drobnych ssaków utrzymywanych przez człowieka (króliki, fretki, świnki morskie). Na zajęciach zostają przedstawione najczęściej hodowane gatunki drobnych ssaków (szynszyle, burunduki, szczury itp.) pochodzące z hodowli Kliniki oraz od prywatnych właścicieli. Student zapoznaje się z wymaganiami żywieniowymi poszczególnych gatunków drobnych ssaków oraz z rodzajami karmy dostępnej na polskim rynku (demonstracja pokarmów dla zwierząt roślinożernych, mięsożernych).
7. Stomatologia drobnych ssaków.
Student zapoznaje się z budową jamy ustnej zwierząt roślinożernych. Omówione zostają najczęstsze problemy stomatologiczne spotykane w praktyce lekarsko-weterynaryjnej (ropnie, korekta zębów policzkowych). Studenci samodzielnie wykonują badanie jamy ustnej królika i świnki morskiej.
8. Badanie kliniczne oraz techniki poskramiania drobnych ssaków.
Student na zajęciach zapoznaje się z techniką łapania, poskramiania drobnych ssaków, uczy się przeprowadzać badanie kliniczne. Student zapoznaje się i samodzielnie wykonuje iniekcje podskórne, domięśniowe, dożylne, uczy się pobierać krew oraz podawać leki doustnie. Z pobranej krwi student samodzielnie wykonuje rozmazy, barwi je oraz ocenia.
9. Wybrane choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze drobnych ssaków.
Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami drobnych ssaków oraz metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (wykonywanie testów w kierunku Paramyxovirus, oglądanie preparatów histopatologicznych, wykonywanie badania kału metodą flotacji). Studenci samodzielnie wykonują posiewy mikrobiologiczne w laboratorium Kliniki.
10. Zabiegi chirurgiczne (pielęgnacyjne) przeprowadzane u drobnych ssaków. Znieczulenie drobnych ssaków do zabiegów.
Studenci uczestniczą w zabiegach najczęściej wykonywanych u drobnych ssaków (kastracja, sterylizacja, usunięcie guza), przeliczają dawki anestetyków używanych do znieczulenia. Przeprowadzane są zajęcia z dysmurgii (zakładanie opatrunków) oraz zabiegi kostne (stabilizacja złamanych kończyn).
11. Zasady hodowli oraz przegląd najczęściej utrzymywanych gatunków gadów (jaszczurki, węże, żółwie).
Student zapoznaje się z warunkami środowiskowymi jakie powinny być spełnione dla różnych grup gadów utrzymywanych przez człowieka (terraria, paludaria). Na zajęciach zostają przedstawione najczęściej hodowane gatunki gadów (żółwie, węże, jaszczurki) pochodzące z hodowli Kliniki oraz od prywatnych właścicieli. Student zapoznaje się z wymaganiami żywieniowymi poszczególnych gatunków gadów oraz z rodzajami karmy dostępnej na polskim rynku (demonstracja pokarmów dla poszczególnych grup gadów).
12. Anatomia i fizjologia kliniczna gadów.
Student zapoznaje się z anatomią i fizjologią gadów na podstawie przeprowadzonych sekcji. Omówione zostają różnice i podobieństwa anatomiczne pomiędzy ptakami a gadami. Student uczy się prawidłowo wykonywać sekcję gadów oraz pobierać materiał do badań laboratoryjnych. Student uczy się robić preparaty cytologiczne, barwi je oraz ocenia pod mikroskopem.
13. Badanie kliniczne oraz techniki poskramiania gadów.
Student na zajęciach zapoznaje się z techniką łapania, poskramiania gadów, uczy się przeprowadzać badanie kliniczne. Student zapoznaje się i samodzielnie wykonuje iniekcje podskórne, domięśniowe, dożylne, uczy się pobierać krew oraz podawać leki doustnie. Z pobranej krwi student samodzielnie wykonuje rozmazy, barwi je oraz ocenia.
14. Wybrane choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze gadów.
Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami gadów oraz metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (oglądanie preparatów histopatologicznych, wykonywanie badania kału metodą flotacji). Studenci samodzielnie wykonują posiewy mikrobiologiczne w laboratorium Kliniki.
15. Zabiegi chirurgiczne (pielęgnacyjne) przeprowadzane u gadów. Znieczulenie gadów do zabiegów.
Studenci uczestniczą w zabiegach najczęściej wykonywanych u gadów (korekta dzioba, pazurów), przeliczają dawki anestetyków używanych do znieczulenia. Przeprowadzane są zajęcia z dysmurgii (zakładanie opatrunków).
|