1. Wprowadzenie do przedmiotu. Rola i znaczenie odnawialnych nośników energii w bilansie energetycznym kraju. Strategia Rady Europy "Europe2020". Pakiet energetyczny 3x20. Działania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Aktualna sytuacja energii odnawialnych dla poszczególnych sektorów produkcji energii w Polsce. Możliwości i kryteria stosowania odnawialnych źródeł energii w Polsce.
2. Biomasa jako nośnik energii. Podział, charakterystyka, właściwości biomasy, rodzaje. Odpady z produkcji roślinnej i zwierzęcej. Rośliny energetyczne.
3. Znaczenie energii z biomasy w osiągnięciu celów strategicznych udziału energii odnawialnych w bilansie energetycznym kraju.
4. Rola i znaczenie biomasy w energetyce. Możliwości, kryteria, i trendy w wykorzystaniu energetycznym biomasy w Polsce i na świecie. Technologie konwersji biomasy do energii - wprowadzenie do termicznych i biochemicznych i innych metod konwersji biomasy.
5. Energetyczne wykorzystanie biomasy poprzez spalanie i współspalanie.
6. Produkcja energii z wykorzystaniem biomasy stałej w paleniskach i kotłach małej mocy oraz energetyce zawodowej. Problemy eksploatacyjne związane z energetycznym wykorzystaniem biomasy stałej. Prawne, ekologiczne i ekonomiczne aspekty wykorzystania biomasy do celów energetycznych.
7. Technologie kompaktowania biomasy. Podstawy procesu zagęszczania biomasy. Linie technologiczne do brykietowania i peletowania biomasy.
8. Wprowadzenie do biopaliw. Charakterystyka biopaliw I, II, III, IV generacji. Biopaliwa I generacji – fermentacja alkoholowa i transestryfikacja. Zastosowanie.
9. Biopaliwa z surowców lignocelulozowych – II generacja. Piroliza, zgazowanie, toryfikacja biomasy. Technologie, charakterystyka procesów.
10. Biopaliwa wyższych generacji, charaktersytyka procesów, parametry, przykłady.
11. Biogazownie - podział, charakterystyka. Możliwości praktycznego stosowania biogazowni do ochrony środowiska (dyrektywa metanowa, azotanowa), do produkcji zielonej energii elektrycznej, ciepła, gazu oraz do utylizacji odpadów organicznych i wytwarzania pofermentu o właściwościach nawozowych.
12. Fermentacja beztlenowa jako biotechnologia. Czynniki i parametry wpływające na przebieg fermentacji. Fazowość przebiegu fermentacji – biochemiczne aspekty procesu. Zakłócenia procesu.
13. Monitoring technologiczny i techniczny biogazowni. Urządzenia towarzyszące w biogazowni.
14. Biogazownie - charaterystyska substratów biogazowych, sposobów przygotowania substratów, itp. zagospodarowanie pofermentu- metody, możliwości, bariery.
15. Opłacalność biogazowni – aspekty prawne i praktyczne.
|