Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Pigeon diseases MWW-AJ>Pigeondis
Ćwiczenia kliniczne (ĆWK) Semestr zimowy 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Zaliczenie
Zakres tematów:

1. Zasady organizacji hodowli gołębi.

Student zapoznaje się z warunkami środowiskowymi jakie powinny być spełnione dla różnych grup użytkowych gołębi (ozdobnych oraz pocztowych). Dodatkowo, zapoznaje się z zasadami organizacji gołębnika i właściwymi parametrami utrzymania ptaków (podział gołębnika, właściwa bioasekuracja).

2. Przegląd najczęściej utrzymywanych ras gołębi ozdobnych oraz pocztowych.

Na zajęciach zostają przedstawione najczęściej hodowane gatunki gołębi ozdobnych oraz gołębie pocztowe pochodzące z hodowli Kliniki oraz od prywatnych właścicieli. Zostają omówione charakterystyczne dla poszczególnych ras wymagania dotyczące żywienia, pielęgnacji, utrzymania, predyspozycje do występowania niektórych chorób.

3. Zasady żywienia gołębi ozdobnych i gołębi pocztowych.

Student zapoznaje się z wymaganiami żywieniowymi dla poszczególnych grup użytkowych gołębi (gołębie ozdobne a gołębie pocztowe) oraz z programami żywienia tych ptaków w zależności od okresu hodowlanego (okres reprodukcji, pokazów/lotowania, okres spoczynku). Student zapoznaje się rodzajami karmy dostępnej na polskim rynku (demonstracja pokarmów, analiza ich składu w zależności od zapotrzebowania w danym okresie użytkowania).

4. Anatomia i fizjologia kliniczna gołębi.

Student zapoznaje się z anatomią i fizjologią gołębi.

5. Badanie kliniczne oraz techniki poskramiania ptaków.

Student na zajęciach zapoznaje się z techniką łapania, poskramiania gołębi, uczy się przeprowadzać badanie kliniczne. Student zapoznaje się i samodzielnie wykonuje iniekcje podskórne, domięśniowe, dożylne, uczy się pobierać krew oraz podawać leki do wola. Z pobranych wymazów z wola, kloaki oraz krwi student samodzielnie wykonuje rozmazy, barwi je oraz ocenia.

6. Wybrane choroby wirusowe gołębi.

Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami wirusowymi gołębi oraz z metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (techniki biologii molekularnej: reakcja PCR, RT-PCR, histopatologia, badania serologiczne: testy ELISA, HA). Omówienie sposobów zapobiegania (w tym immunoprofilaktyki) oraz zwalczania chorób wirusowych w stadach gołębi.

7. Wybrane choroby bakteryjne gołębi.

Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami bakteryjnymi gołębi oraz z metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (badania mikrobiologiczne, zasady przesyłania próbek do laboratorium, sporządzanie pisma przewodniego). Omówienie sposobów zapobiegania (w tym immunoprofilaktyki) oraz zwalczania chorób bakteryjnych w stadach gołębi. Studenci samodzielnie wykonują posiewy mikrobiologiczne w laboratorium Kliniki.

8. Wybrane choroby grzybicze i pasożytnicze gołębi.

Student zapoznaje się z najczęściej spotykanymi chorobami grzybiczymi oraz pasożytniczymi gołębi oraz z metodami diagnostycznymi służącymi do ich wykrywania (flotacja, sedymentacja, badanie bezpośrednie rozmazów kału, ocena preparatów poddanych barwieniu i nie barwionych). Wykonywanie wymazów z wola i kloaki pod kątem obecności grzybów i/lub pasożytów oraz ich ocena pod mikroskopem. Omówienie sposobów zapobiegania oraz zwalczania chorób grzybiczych i pasożytniczych (programy profilaktyczne w cyklu rocznym) w stadach gołębi. Student wykonuje samodzielnie badanie kału metodą flotacji i sedymentacji.

9. Zasady diagnostyki chorób gołębi.

Student zapoznaje się z możliwościami i zasadami diagnostyki chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych gołębi. Samodzielnie analizuje i interpretuje wyniki badań laboratoryjnych. Student uczy się prawidłowo wykonywać sekcję ptaków, pobierać materiał do badań laboratoryjnych oraz uczy się przygotowywać preparaty cytologiczne, barwi je oraz ocenia pod mikroskopem.

10. Zasady prowadzenia terapii farmakologicznej w stadzie gołębi.

Student zapoznaje się z preparatami leczniczymi oraz suplementami diety dostępnymi na polskim rynku. Potrafi samodzielnie dobrać odpowiednią terapię w zależności od zdiagnozowanego czynnika etiologicznego. Student zapoznaje się z zasadami prowadzenia prawidłowej farmakoterapii w stadzie w zależności od okresu hodowlanego oraz stosowanych środków terapeutycznych.

11. Profilaktyka weterynaryjna w hodowli gołębi ozdobnych i pocztowych.

Student zapoznaje się z kompleksowymi zasadami właściwego utrzymania stada gołębi w cyklu rocznym (profilaktyka w okresie zimy, wiosny i lata, higiena gołębników w zależności od pory roku, higiena żywienia, profilaktyka w sezonie lęgowym, lotowym oraz w okresie spoczynku).

12. Znieczulenie, zabiegi chirurgiczne przeprowadzane u gołębi. Przygotowanie ptaków do zabiegu oraz opieka pooperacyjna.

Studenci uczestniczą w zabiegach najczęściej wykonywanych u gołębi (szycie powłok ciała, np. wola, usuwanie obrączki), przeliczają dawki anestetyków używanych do znieczulenia, poznają zasady indukcji narkozy wziewnej. Dodatkowo, zostają przeprowadzone zajęcia z dysmurgii (zakładanie opatrunków) oraz zabiegi kostne (stabilizacja złamanych kończyn).

13. Zasady badania endoskopowego oraz badania RTG u gołębi.

Student zapoznaje się z zasadami przygotowania gołębi do badania endoskopowego oraz badania RTG (z kontrastem lub bez). Na zajęciach zostają omówione wskazania do wykonywania w/w badań diagnostycznych, student poznaje protokoły prowadzenia znieczulenia oraz zostają omówione najczęściej wykonywane projekcje RTG (w zależności od badanego narządu). Student pod kierunkiem prowadzącego samodzielnie ocenia radiogramy.

14. Udział w wystawie gołębi pocztowych i ozdobnych.

Zajęcia wyjazdowe. Student poznaje najczęściej hodowane rasy gołębi ozdobnych, zasady oceny ptaków wystawowych.

15. Zaliczenie przedmiotu (test)

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 (brak danych), (sala nieznana)
0/8 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-3 (2024-06-10)